article image

قیمت طلا پس از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو تا سطح 1140 دلاری کاهش یافت

به دنبال تصمیم فدرال رزرو آمریکا برای افزایش نرخ بهره در پایان نشست دو روزه ، قیمت جهانی طلا با کاهش بیشتری روبرو شده و تا مرز 1140 دلار در هر اونس کاهش یافته است.


به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی بولیون دسک، فدرال رزرو آمریکا در پایان نشست دو روزه خود تصمیم گرفت تا نرخ بهره را برای نخستین بار در سال 2016 میلادی به میزان 0.25 درصد افزایش دهد.
بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز پنجشنبه به کمتر از 1143 دلار رسیده است. قیمت طلا شب گذشته تا سطح 1134 دلاری کاهش یافت که این رقم از فوریه 2016 میلادی تاکنون بی سابقه بوده است.
شاخص ارزش دلار آمریکا نیز امروز با افزایش روبرو شد و به بیش از 102.63 واحد رسیده است که این بالاترین رقم از ژانویه 2003 میلادی به شمار می رود.
به نظر می رسد بهبود اوضاع بازار کار و اشتغال و افزایش نرخ تورم در اقتصاد آمریکا تاثیر زیادی بر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو داشته است.
کمیته بازار آزاد فدرال رزرو پیش بینی کرده است که روند صعودی نرخ بهره طی ماه های آینده نیز ادامه خواهد یافت و در سال 2017 میلادی نیز 3 بار دیگر نرخ بهره افزایش خواهد یافت.
فدرال رزرو آمریکا پیش بینی کرد که رشد اقتصادی آمریکا در سال 2016 میلادی به بیش از 1.9 درصد خواهد رسید و این رقم برای سال آینده به 2.1 درصد افزایش خواهد یافت.
موسسه تحقیقاتی ای ان زد اعلام کرد که بیانیه نشست فدرال رزرو نشان می دهد که نرخ بهره آمریکا طی ماه های آینده با افزایش بیشتری روبرو خواهد شد. به نظر می رسد سیاست های مالی و اقتصادی ترامپ طی سال آینده تاثیر زیادی بر بهبود اوضاع اقتصادی و افزایش نرخ تورم خواهد داشت و این مساله تاثیر زیادی بر نرخ بهره خواهد داشت.
آمارهای اقتصادی آمریکا نشان می دهد که خرده فروشی در این کشور طی ماه نوامبر 0.2 درصد افزایش داشته است. طی روزهای آینده آمارهای مهم اقتصادی دیگری در آمریکا نیز منتشر خواهد شد. در بازار جهانی انرژی نیز قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در بازار لندن با 0.2 درصد افزایش به بیش از 53.80 دلار رسیده است.
وضعیت تقاضای فیزیکی کشورهای نوظهور و در حال توسعه نیز تاثیر زیادی بر قیمت جهانی طلا خواهد داشت.

 

منبع: سایت طلا